EMLÉKEZET FEJLESZTÉSE
AZ EMLÉKEZET FEJLESZTÉSE
A figyelem és memória az életkorral természetes módon is fejlődik: a csecsemők- és totyogók figyelme még könnyen elterelődik, az óvodások már hosszabb ideig képesek egy mesére vagy játékra koncentrálni. Az iskolában pedig már a 45 perces tanórákat kell figyelemmel követni. A mai zajos világban azonban sok gyereknél okoz gondot a figyelem irányításának képessége. A háttérzaj, az okostelefon jelzéseinek hangja, a mesék közben felbukkanó reklámok mind azt jelzik, hogy vizuálisan és akusztikusan is sokkal több inger éri a gyerekeket. A figyelem- és memória fejlesztés azonban nemcsak az életkor függvénye, hanem tanulható képesség is.
Feladatok az emlékezetfejlesztés során
- a mozgásos cselekvések végzése, amelyek szintén az emlékképek kifejezését szolgálják
- jelek, szimbólumok kialakítása, melyekkel bonyolultabb eseményeket, történéseket idézhetünk fel egyszerűbben
- egyszerű összefüggések felismertetése, megtanítása a felidézés elősegítése céljából
- a kommunikáció fejlesztése, amely lehetővé teszi az emlékképek kifejezését
- a rövid, majd a hosszú távú emlékezet fejlesztése
MEMÓRIA FEJLESZTÉSE OTTHON JÁTÉKOSAN
1. Memóriajáték
Nyilvánvalóan az egyik legcélirányosabb fejlesztő játék, amit már a legkisebbekkel is el lehet kezdeni játszani.
Az egyik játékos mutat egy cselekvést (pl. tapsol), a második megismétli az első cselekvést és hozzátesz egy újabbat is (tapsol és dobbant), a következő játékos megismétli a az első két cselekvést és hozzátesz egy újabbat is (tapsol, dobbant és füttyent) és így tovább. Kifejezetten hatékony hiperaktív és figyelemzavaros gyerekeknek is!
2. Cselekvés-memóriajáték
3. Találd meg az öt különbséget
Adott két majdnem egyforma kép, köztük néhány különbség (nem feltétlen öt), azokat kell megtalálni. Nagyobbaknál akár időre is mehet a játék, így még nagyobb a motiváció az összpontosításra.
A legegyszerűbb Fekete Pétertől kezdve a legbonyolultabb kártyajátékokig mind-mind a memóriát, az odafigyelést, a kombinációs készséget fejlesztik.
4. Kártyajátékok
5. Keresztrejtvény
Bármilyen fejtörő, találós kérdés, képrejtvény, stb. segít, hogy egy adott dologra koncentrálj.
Szólánc, ország-város, mit visz a kishajó, fekete-fehér-igen-nem, nyelvtörők stb. Ezek a
játékok kifejezetten jók nem csak a figyelem, hanem a memória fejlesztésére is.
6. Szójátékok
7. Amőba, sakk, dáma
És az ehhez hasonló játékok komoly odafigyelést és kombinációs készséget igényelnek ill. fejlesztenek.
Egy tálcára kirakunk tíz-húsz tárgyat, a játékosok egy percig megfigyelik, majd elfordulnak.
Kicsiknek verzió: A játékvezető elvesz egy tárgyat, majd miután a gyerekek visszafordulnak, ki kell találni mi a hiányzó tárgy. Verzió nagyoknak: Írj le annyi tárgyat, amennyire emlékszel (az emberek ált 7+/-2 tárgyra emlékeznek)
8. Mi tűnt el?
9. Mi a minta?
Aprópénzből, gyöngyből, legóból stb. kirakunk egy sorozatot, egy mintát. Fél perc áll
rendelkezésre, hogy a játékosok megfigyeljék, mi a minta, majd összesöpörjük az aprópénzt és a játékosoknak újra ki kell rakni az eredeti mintát. Ha már nagyon jól megy, a mintát lehet hosszabbítani, bonyolítani, a megfigyelési időt pedig rövidíteni.
Hosszabb utazás alatt, autóban, buszon, vonaton jól lehet játszani: Ki talál először piros autót, út menti állatot, traktort, stb. Kisgyerekes szülők már tudják, hogy az ilyen játék kincset ér az utazás második órájától, de most már azt is tudjátok, a tanulás fejlesztéséhez miért hasznos.